Tip for you: Did you know that as a member of the BestDrive Club (BDC) you can buy cheaper?
Tipy na cestování obytným vozem
Léto se pomalu blíží a vy už možná přemýšlíte, jak letos strávíte dovolenou. Oblíbenou možností je cestování obytným vozem, ať už po České republice nebo v zahraničí.
Pro zájemce tohoto typu dovolené přinášíme tipy, jak vybrat správný typ obytňáku, na co se připravit dopředu, co si vzít se sebou a kde si dát pozor na parkování.
Jak vybrat obytné auto?
Nezáleží, jestli si chcete obytný vůz koupit nebo pouze pronajmout. V obou případech je důležité věnovat dostatečnou pozornost výběru toho správného typu.
Na trhu obytných vozů existují tři základní typy.
Alkovny, polointegrované a integrované obytňáky. Alkovna má převislou střechu přes kabinu řidiče a v ní postel, kde se vyspí dvě osoby, a spaní vzadu se dvěma až čtyřmi lůžky.
Polointegrovaný vůz je vhodný pro dvě až čtyři osoby, tedy klidně pro menší rodinu nebo páry. Výhodou je nižší výška auta a menší spotřeba paliva.
Integrovaný typ obytného vozu je nejlepším řešením pro dva lidi. Auta jsou sice dražší, ale nabízejí ten největší komfort na cestách.
Další variantou je vestavba v dodávce. Ložnici najdete v zadní části vozu a není problém na výlet vyrazit například ihned po práci. Dodávka je také méně nápadnější než obytňák. Navíc se zvedací střechou umožňuje spaní až pro čtyři osoby.
Dále je potřeba si říct, v kolika lidech plánujete cestovat. V případě čtyřčlenné rodiny s menšími dětmi je skvělou volbou vůz s alkovnou. Rodiče nemusí rozkládat postel v obývací části jako u polointegrovaneho auta a děti mají z alkovny svou “zašívárnu” s dobrodružstvím.
Pro čtyřčlennou rodinu s velkými děti se hodí polointegrovaný nebo integrovaný obytňák. Odrůstající děti už s rodiči přece jenom tolik cestovat nechtějí a alkovna je pro dva lidi zbytečná.
Na co se připravit dopředu
Příprava na cestu obytným vozem hraje důležitou roli v jejím pohodovém průběhu. Čím lépe se připravíte, tím snáze se poperete s případnými problémy, které se během výletu objeví.
Řidičský průkaz
Pro řízení obytného vozu potřebujete znát dva údaje. Typ řidičského průkazu a hmotnost obytňáku z technického průkazu.
U většiny případů vám stačí řidičák skupiny B a celková hmotnost vozu nesmí přesáhnout 3 500 kg.
Rozložení nákladu
Správné rozložení nákladu zajistí vaši bezpečnost po dobu jízdy.
Těžké věci patří dolů, a to do garáže, ukládacích prostor v podlaze nebo plastové bedny. Pevně je upevněte proti pohybu. Ujistěte se, že jsou opravdu zajištěné a při jízdě se ani nepohnou.
Pozor si také dávejte na celkovou váhu vozu. Často řidiči naplní před jízdou vodu, plnou nádrž, naloží potraviny, zásoby, osobní věci a váha vozu náhle přesáhne povolený limit. V Rakousku nebo Německu za to hrozí vysoké pokuty i odstavení auta.
Rozměry a průchodnost
Dopředu si rozmyslete, kudy a kam pojedete. Některá zúžení s obytným vozem nezvládnete, a to platí pro Českou republiku i zahraničí, například Itálii. Zároveň všude sledujte výšku, abyste se nemuseli kvůli nízkému podjezdu vracet.
Obytné vozy mají dlouhý rozvor, který vyžaduje větší nadjíždění například při parkování. S ním souvisí zadní převis. Ten může být až dva metry dlouhý. Pro vás to znamená problém u ostřejších zatáček nebo v užších uličkách.
Co si vzít se sebou
Každý z nás má jiný styl kempování a se sebou si bere rozdílné vybavení. Existují ale věci, na kterých se většina milovníků táboření shodne.
Velmi oblíbené jsou markýzy pro pohodu v dešti i na horkém slunci. Další užitečnou vychytávkou jsou rozkládací stolky s křesly, který použijete zejména mimo auto.
Praktickým pomocníkem jsou moskytiéry do oken a dveří jako ochrana proti hmyzu.
V povinné výbavě každého cestovatele figuruje lékárnička a v ní potřebné prášky. I když netrpíte zdravotními problémy, přibalte do kufru univerzální léky proti nejběžnějším obtížím. Příkladem je horečka, zvracení, střevní potíže, kašel nebo nevolnost z jízdy.
Kde neparkovat
Kempování má svá pravidla. S obytňákem nejde zaparkovat na každém místě. Nejlépe uděláte, když si místa na přenocování najdete dopředu, a to obzvlášť v zemích, kde platí přísnější pravidla ohledně kempování.
Respektujte zákazy vjezdu do lesa a na soukromé pozemky. Každá země nabízí kempy, kde pohodlně zaparkujete a využijete elektřinu, výpustí odpadů i vodu. Levnější variantou jsou parkoviště přímo pro obytné vozy, tzv. stopovery. Využijete tady standardní zázemí pro údržbu, ale parkování je povoleno pouze na jeden až tři dny.
Ve městech najdete parkoviště, která mají váhový limit většinou do 3,5 tun. Pokud na nich zaparkujete, pamatujte, že ne každému se líbí větší auta. Zkuste si tedy vybrat parkovací místo, které je co nejvíce stranou. Nebudete tak překážet a přitahovat na sebe zbytečnou pozornost.
Bezpečná jízda na dovolenou
Pro bezpečné cestování za letní dovolenou je důležité mít ty správné pneumatiky. Pneumatiky Continental Vanco™ Camper uspokojují požadavky kladené jak výrobci obytných automobilů, tak jejich „obyvatel“. Zastavte se v pobočkách BestDrive, kde vám náš personál rád poskytne poradenství při výběru kvalitních pneumatik, nejen pro váš obytný automobil.