Letní pneumatiky – fakta a důvody pro výměnu pneumatik

I když není zákonem stanovena povinnost přezout na letní pneumatiky, přece jen se to doporučuje. Základním důvodem, proč přezout je to, že jízda na zimních pneumatikách v letním počasí má určitá úskalí, kterých byste si měli být vědomi.. Proberme si základní fakta a důvody proč obout letní pneumatiky na vaše vozidlo.

Důvod 1 – Letní pneumatiky i zimní pneumatiky jsou vyrobeny z rozdílných typů směsí

Jednotlivé typy pneumatik jsou z výroby přizpůsobeny různým teplotním podmínkám a výroba pneumatik pro to či ono roční období reflektuje jiné priority na chování pneu. Výrobní technologie zajišťují ty nejlepší jízdní vlastnosti jak pro letní pneumatiky, tak i pro zimní pneumatiky. Jistou výjimku tvoří celoroční pneumatiky, jejichž směs a charakter dezénu je předurčen pro jízdu v mírných, městských, podmínkách. Popišme si základní vlastnosti letních pneumatik.

Směs: Letní pneumatiky jsou oproti zimním pneumatikám tvrdší. Tato „tvrdost“ je dána výrobním postupem a přísadami a rovněž nižším podílem přírodního kaučuku oproti např. zimním pneumatikám. 

Opotřebení: Každý majitel/řidič automobilu se snaží jezdit tak, aby mu pneumatiky vydržely co nejdéle, tedy aby se mu co nejméně opotřebovaly. Co nejmenší opotřebení = co nejdelší životnost. Nutno podotknout, že výrobce  (nejen) letní pneumatiky musí reflektovat daleko více požadavků na produkt a proto mimo výše uvedeného opotřebení se dostávají mezi prioritní vlastnosti bezpečnost a ekologie (nízký valivý odpor, hluk atp.). 

Brzdná dráha: Čím kratší brzdná dráha, tím menší riziko dopravní nehody. Tvrdší směs letních pneumatik na jednu stranu prodlužuje brzdnou dráhu oproti zimní pneumatice, na stranu druhou vyšší adheze při vyšších letních teplotách je tím správným aspektem pro zkrácení brzdné dráhy u letní pneumatiky. 

letní pneumatiky

Spotřeba paliva: Není snad člověk, který by se nesnažil co nejvíce minimalizovat náklady. Spotřeba paliva je bezesporu jeden z nich. Při jízdě na nesprávných pneumatikách nám zvyšuje spotřebu paliva. Pokud budeme požívat  zimní pneumatiky v létě tak se nám zvýší náklady na palivo zhruba o 15 %.

Dobré letní pneumatiky mohou vydržet mnoho let, ale určitě ne navždy. Kdy tedy uvažovat o nákupu nových pneumatik?

Důvod 2: Letní pneumatiky a jejich hloubka dezénu

Pokud koupíte nové letní pneumatiky, můžete počítat s tím, že na nich budete mít hloubku dezénu kolem 8 mm. Následně se každou jízdou snižuje. Vliv na výšku dezénu má každé prudké zabrzdění a jízda stylu „brzda – plyn“.  Používání ojetých pneumatik je velmi nebezpečné, ohrožujete tím nejen sebe a své spolucestující, ale také ostatní účastníky silničního provozu.

Zákony České republiky stanovují minimální výšku dezénu pro letní pneumatiky 1,6 mm. I když vaše pneu splňují tuto hloubku dezénu, není to ideální. Podle názoru odborníků by neměl dezén být menší než 3 mm, tato hloubka je spodní hranicí pro bezpečnou jízdu a zajišťuje ještě dostatečně kvalitní obutí vašeho vozidla.

Tak kdy tedy „přezout“ na letní pneumatiky?

Obecně lze říci, že by měly být na vozidle nazuté letní pneumatiky, když se venku ohlásí stabilnější jarní počasí. Lze také použít pravidlo „od dubna do října“, ovšem mějme na paměti možné přízemní mrazíky.

Podle odborných rad, by měly být letní pneumatiky na vozidle, když teplota vzduchu překročí na delší období +7 °C. Zimní pneumatiky při těchto vyšších teplotách ztrácejí své optimální jízdní vlastnosti a snižují tím komfort jízdy. V tomto kontextu je však vhodné podotknout, že přesah používání zimních pneumatik na jaře a létě je rozhodně lepší (bezpečnější) variantou než naopak.

Značkový eshop bestdrive.cz nabízí exkluzivní a kvalitní letní pneumatiky od ověřených výrobců jako jsou 

Vámi zakoupené letní pneumatiky Vám rádi přezujeme ve vlastní servisní síti Bestdrive, která zahrnuje více něž 100 poboček po celé České republice.

Náš odborně proškolený personál je Vám připraven doporučit nejlepší volbu letních pneumatik pro Vaše vozidlo.

Jako doplňkové služby k letním pneu nabízíme letní směs do ostřikovače, autobaterie , odstraňovače hmyzu a další produkty a služby spojené se letním provozem Vašeho vozidla např. sezónní uskladnění Vašich zimních pneumatik nebo seřízení geometrie.

Ke koupi pneumatik nabízíme možnost využít následující servisní služby: