Celoroční pneumatiky aneb pneumatiky na celý rok

Celoroční pneumatiky někým nazývané univerzální pneumatiky nebo pneumatiky do každého počasí, jsou kombinací toho nejlepšího ze zimních a letních pneumatik. Celoroční pneumatika se hodí do mírných „městských“ podmínek neboli všude, kde je mírnější zima na není trvalejší sníh a led. Podstatnou výhodou pro zákazníka je, že šetří čas. Odpadá povinnost půlroční výměny pneumatik a což má samozřejmě dopad i do peněženky zákazníka v ceně servisu. Naopak u celoroční pneumatiky je nutné počítat s mírně vyšší cenou oproti běžným pneumatikám právě z důvodu vyšších nákladů výrobců při vývoji pneumatik.. V tomto článku si řekneme vše, co je nutné k celoročním pneumatikám vědět a také si je porovnáme se zimními a letními pneumatikami.

Položme si otázku: Celoroční pneumatiky ano či ne?

Kdy rozhodně ne: Pokud používáte vozidlo především ve vyšších nadmořských výškách, kde převládá chladné, podzimní či zimní počasí nebo v oblastech, kde je pravděpodobnost častějšího výskytu sněhu, námrazy a ledu. Pro tyto oblasti je nutné využít zimních místo celoročních pneumatik.

Celoroční pneumatiky, kdy o nich uvažovat: Jak už bylo dříve napsáno, celoroční pneumatiky se hodí pro jízdu na vozovkách s mírnějším klimatem. Jedná se zejména o městské a příměstské oblasti, kde jsou vozovky udržované a upravené cestáři. Mějme však na paměti, že i když symbolika na bočnici celoročních pneumatik odpovídá tuzemské legislativě (znak M+S) pro použití v zimním provozu, nemusí tomu tak být v některých evropských zemích. Důkladně je tedy nutné zvážit, kde všude vozidlo používáme.

Proveďme si stručné srovnání všech tří druhů pneumatik. 

Celoroční pneumatiky vs zimní a letní pneu

TYP PNEUMATIKY SROVNÁNÍ
Letní pneumatiky Odolné a bezpečné při jízdě v teplém počasí. V teplých měsících se třením mezi pneumatikami a asfaltem vytváří velké teplo.I proto bývá směs použitá při výrobě letních pneumatik tvrdší než u zimních. Dalšími vlastnostmi, na které se klade důraz při vývoji letních pneumatik je nízký valivý odpor, adheze, handling a aquaplanig. 
Zimní pneumatiky Výborné jízdní vlastnosti a přilnavost na sněhu, ledu a hladkých vozovkách. Tyto pneumatiky jsou vyráběny z měkčí směsi. Tento výrobní postup zajišťuje, že zimní pneumatiky zůstávají elastické při nízkých plusových i mínusových teplotách a tím zajišťují stabilní a bezpečnou jízdu s minimální brzdnou dráhou v chladném počasí.
Celoroční pneumatiky Kombinují to nejlepší z obou typů pneumatik. Struktura dezénu celoroční pneumatiky je koncipována tak, aby optimalizovala vlastnosti z letní pneumatiky (jako například podélné vedení pneu) a zároveň pneumatiky zimní (jako například trakce a přenos příčných sil pro snadný handling). Tyto univerzální pneumatiky obsahují podélné drážky letních pneumatik, tak i lamely obsažené v zimních pneumatikách. Celoroční pneumatiky zajišťují dobré jízdní vlastnosti, jak v letním, teplém počasí, tak i v zimních chladných dnech. Je ovšem nutné upozornit, že celoroční pneumatiky jsou podle odborníků pouze kompromisem.

V našem sortimentu najdete celoroční pneumatiky prestižních značek jako jsou:

Vámi zakoupené celoroční pneumatiky Vám rádi přezujeme v kterékoliv z více než 100 poboček vlastní servisní sítě BestDrive.

Náš odborně proškolený personál Vám rád poradí s výběrem té nejvhodnější pneumatiky pro vaše vozidlo. Dále Vám je schopen doporučit a nabídnout vhodné doplňkové služby pro Váš automobil, jako jsou například seřízení geometrie, test tlumičů, kontrola brzdových destiček a další.

Ke koupi pneumatik nabízíme možnost využít následující servisní služby: