Podzim je tu – nepodceňujte jeho nástrahy!

S příchodem podzimu, kdy se nám pomalu krátí dny a začíná špatná viditelnost, zejména ve večerních hodinách, je načase zvýšit svou pozornost při řízení automobilu, neboť takové faktory, jako např. nízká poloha Slunce nad obzorem, déšť, mlha nebo zvěř přebíhající přes vozovku, mohou být příčinou mnohdy až velmi vážných dopravních nehod. Řidiči se v tomto období na silnicích často setkávají se zvířaty a vůbec přitom nemusí platit, že byste je nalezli pouze v lesích. Počet těchto srážek rok od roku stoupá. Ze statistik přitom vyplývá, že měsíci s největšími počty nehod jsou právě blížící se říjen a duben.

Nepříjemnou skutečností je to, že kromě zničeného automobilu, končí tento střet často smrtí zvířete. Jen v roce 2019 bylo nahlášeno kolem 13 tisíc případů. Nejvíce se nehody stávají časně zrána nebo navečer. Nejfrekventovanějším místem srážek se zvěří jsou silnice u lesů a polí a sraženým zvířetem je v 80 % případů srna. Pokud v rychlosti 60 km/h srazíte například divočáka, můžete to přirovnat ke srážce s nosorožcem. Divočák vám totiž poškodí nejen nárazník, ale i chladič, a celková škoda se tak může vyšplhat do výše několika desítek tisíc korun. Místa, která v tomto případě představují riziko, by měla být náležitě označena a tomu byste měli také přizpůsobit styl a rychlost jízdy. Pokud vaše auto jasně svítí (např. dálková světla), zvíře může být zmateno a zůstává strnule stát třeba uprostřed vozovky. A to je opravdu velký problém.

podzim se blíží

Jak tomu předejít

Stejně jako v jakékoliv jiné situaci i zde platí, že je lepší, pokud umíte alespoň trochu předvídat. K večeru a v noci řiďte pozvolna a opatrně, dbejte zvýšené obezřetnosti při jízdě lesem, u výjezdu z obcí a na dálnicích. Mějte větší rozestup od vozidla před vámi a snažte se nejezdit úplně u kraje silnice. Pokud už vám totiž něco skočí do cesty, snižujete riziko, že to skutečně srazíte.

Také se zvířeti hned zbrkle nevyhýbejte. Raději zastavte, zhasněte dálková světla a snažte se být co nejvíce hluční. Zvěř se tak vyleká a uteče.

Co dělat, když…

Pokud už k nehodě opravdu dojde, měli byste hlavně zachovat klid. Dojeďte ke krajnici, zastavte, zapněte výstražná světla a jděte za vaše auto umístit výstražný trojúhelník v doporučené vzdálenosti.

Zavolejte policii, která informuje další strany, zejména myslivce. Zvířete se rozhodně sami nezbavujte, neberte jej s sebou, ale vyčkejte na příjezd kompetentních orgánů.

Přestože mohou být daná místa označena značkami, v případě nehody vám žádná pokuta nehrozí, a to i v případě, kdy zvěř zvládne zmizet a vy jste tak „bez důkazů”.

Celou situaci byste si měli také náležitě zdokumentovat. Vyfoťte pro vaši pojišťovnu nejen samotné zvíře, ale i škody na autě. Tu byste pak měli v konečné fázi kontaktovat a ohlásit jí vzniklou situaci. Nezapomeňte si však od policie vyžádat ověření, že k incidentu skutečně došlo.

Povinné ručení určitě nestačí

Mějte na paměti, že se na tento druh nehody povinné ručení nevztahuje. Měli byste tak mít vyřízeno havarijní/speciální pojištění, jinak se vám vaše kapsa opravdu prohne. Opravy mohou v tomto případě vyjít na desítky i stovky tisíc korun, záleží na typu vašeho automobilu.

Vidět a být viděn

V období blížících se podzimních měsíců přichází tma o něco dřív a to je důvod, proč začínáte více svítit. V této sezóně je více než kdy jindy důležité, abyste měli nejen dobrý výhled, ale byli i vidět, resp. váš automobil.

Klíčové přitom je, aby byla v pořádku světla vašeho automobilu. Jejich správnou funkci vám můžeme zkontrolovat, případně seřídit do ideálního stavu. S tím vám rádi pomůžeme na všech pobočkách naší autoservisní sítě BestDrive.

Pro zajištění dobrého výhledu byste rovněž neměli zapomínat na správnou funkci stěračů, brzd a dalších komponent, které se přímo či nepřímo podílí na bezpečné a pohodové jízdě. V síti autoservisů a pneuservisů BestDrive naleznete široký sortiment stěračů značky Continental, díky kterým budete mít jasnější výhled.

Majitelům starších vozidel, jejichž světlomety jsou stářím zašlé, můžeme nabídnout jejich omlazovací kůru v podobě služby renovace světlometů. Realizací této služby můžete zvýšit jejich svítivost, čímž také přispějete ke zvýšení bezpečnosti vaší, ale i jiných účastníků silničního provozu. 

Až se zima zeptá ...

V době, kdy ještě zima neudeřila naplno, řada motoristů nevěnuje pozornost stavu autobaterie svého vozu. A právě její údržba je klíčová.

Nečekejte, až se vás zima zeptá, jak jste se na ni připravili.

V tomto období je třeba dávat pozor na výdrž autobaterie, která vám může během jednoho chladného rána vypovědět službu. A protože je teprve září, naše autoservisy nejsou plně obsazené. Máme tedy prostor provést vám kontrolu stavu autobaterie a usoudit, zda přežije bez úhony nastávající zatěžkávací období, nebo jestli je potřeba ji vyměnit za novou.

Spolehněte se na odborníky s dlouholetými zkušenostmi, spolehněte se na BestDrive!