Jak probíhá nastavení světel na autě? (Návod)

Přesné nastavení světel je důležité z hlediska bezpečnosti silničního provozu a naší ochrany před problémy na STK. Bez dobře nastavených světel technickou kontrolou neprojdete a nikdo to tam za vás neudělá. Nepodceňujte nastavení světel a ušetřete si nervy i čas.

nastavenie svetel na aute

ÚSPORA PENĚZ

Nastavení světel není potřeba provádět příliš často. Zejména u nových autech je malá pravděpodobnost, že se jím vůbec budete muset zabývat. Nicméně, velmi dobře víme, že ve skutečném životě to funguje úplně jinak. Každé 2 roky nás vědí klidně poslat z STK s dlouhým nosem domů, že si máme nastavit světla. Pokud se jejich naučíte nastavovat sami, můžete ušetřit pár eur.

Horší případ nastává na cestách po západu Slunce. Pokud nejezdíte ve vysokém SUV nebo v dodávce a ještě k tomu máte mírně zamlžená nebo špinavé sklo, řidiči jedoucí oproti bez nastavených světel vám zaručí nulovou viditelnost. Vaší jedinou nadějí je, že se naučíte vidět pomocí šestého smyslu. Viditelnost a bezpečnost na silnicích by byla mnohem větší v případě, že by měli nastavené světla všichni.

NASTAVENÍ ŠÍŘKY

Pokud máte světla nastavitelné i do stran, postavte se autem přímo před stěnu. Světla musí svítit pěkně kolmo na stěnu pod pravým úhlem. Žádná raketová věda. Pokud svítí světla šikmo nebo do strany, je třeba je vyrovnat.

NASTAVENÍ VÝŠKY

Na světlech je uvedeno předepsané klesání. Pokud je klesání 1%, ve vzdálenosti 10 m mezi autem a stěnou musí být na stěně světla o 10% nižší. Pokud máte světla ve výši 1 metr, na stěně musí při uvedených podmínkách svítit ve výšce 0,9 metru. Jednoduchá rovnice.

NESPOLÉHEJTE SE NA STK

Nastavení světel má být jednoduché, aby vám ho uměli nastavit přímo u STK. V reálné situaci vám však pravděpodobně nikdo nepomůže a musíte to vyřešit sami. Proč absolvovat STK dvakrát po sobě? Přijďte připraveni a vyhněte se příští návštěvě.

NECHTE TO NA ODBORNÍCÍCH

Nicméně, pokud nemáte žádné zkušenosti s auty, na jejich opravu jste víceméně "antitalent" a se vším chodíte do servisu, abyste neriskovali případné poškození, nechte to s klidným srdcem na nás. Při odborném nastavení světel je maximálně nepravděpodobné, že byste neprošli kontrolou kvůli jejich špatnému nastavení.