Co musí splňovat dezén pneumatiky?

Dezén pneumatiky je často podceňována záležitost. Řidiči jezdí na stejných pneumatikách i 10 let. Při takovém opotřebení dezén nesplňuje zákonem stanovené rozměry a bezpečnostní předpisy. Podívejme se spolu na dezén ze všech stran.

Pokuta

"Nejlepším" možným důsledkem nevyhovujícího dezénu je pokuta od policistů. Pokud spoléháte na to, že policista si nedostatečný dezén nevšimne, jste na omylu. Opotřebovaná pneumatika bije do očí. Podle zákona můžete dostat pokutu na místě až do výše 2000 Kč.

JÍZDNÍ VLASTNOSTI

Pokuta je však ničím ve srovnání s bezpečností pasažérů. Pneumatika s dezénem na hranici legálnosti má až 3krát delší brzdnou dráhu na mokré vozovce v porovnání s novou pneumatikou. Dobrzdiť na vzdálenost 20 metrů nebo 60 metrů je často rozhodujícím faktorem mezi životem a smrtí.

PŘEDEPSANÉ ROZMĚRY

Jaké jsou tedy předepsány rozměry? Letní pneumatiky na osobních vozidlech do 3,5 tuny musí mít dezén s hloubkou 1,6 mm, celeroční pneumatiky a zimní pneumatiky 3,0 mm. V případě motorek závisí hloubka dezénu na konkrétní kubatury. Je to však od 1,0 do 1,6 mm. Měřit dezén doporučujeme například i při koupi ojetého auta. I tímto pozorováním zjistíte, jak se majitel staral o pneumatiky a o celé auto.

JAK MĚŘIT?

Hloubka dezénu by měla měřit na ploše, která přichází do kontaktu s vozovkou, a tedy odvádí mezi drážky nejvíce vody. Dezén na kraji pneumatiky může mít klidně i 7 mm, ale uprostřed naměříte sotva 1 mm. Dezén kontrolujte pravidelně a vyhnete se tak dopravním nehodám i pokutám.

NEMĚŇTE NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Zákonem předepsaných 1,6 mm? To je už sebevražedná hodnota. Nikdy nejezděte s dezénem menším než 4 mm. Již při čtyřech milimetrech je brzdná dráha dvojnásobně delší v porovnání s novými pneumatikami. Pokud jste právě zjistili, že váš dezén už to má za sebou, podívejte se na naši nabídku nových pneumatik.

Na závěr máme jednu dobrou radu pro všechny majitele aut. Nesprávná geometrie vozidla výrazně ovlivňuje opotřebení dezénu. Nezapomeňte na ni. Prodloužíte tak životnost pneumatik.