Co za vás dokáží vyřešit bezpečnostní asistenti a proč byste je měli chtít?

Žijeme v době, kdy se naše auta stávají stále více chytřejšími, zlehčují nám život, dbají o naše bezpečí a všechno je ještě více digitalizované a automatizované. Výrobci automobilů nám tak předkládají variantu nejen bezpečnější, ale i zábavnější a lépe prožité jízdy, a to zejména prostřednictvím mnoha bezpečnostních asistentů, kteří se umí s mnoha nepříznivými situacemi vypořádat za nás. My tak máme během jízdy pocit klidu a jistoty.

Co jsou tyto systémy vlastně zač?

Systémy, které za nás hlídají bezpečnost, můžeme rozdělit na aktivní a pasivní. Rozdílem je hlavně to, že u pasivních systémů jsou řidič a jeho posádka chráněni až v případě střetu (airbagy, bezpečnostní pásy apod.). Naopak aktivní systémy se snaží o to, abyste se do podobné šlamastyky vůbec nedostali. Tyto aktivní prvky pak chytře vyhodnocují situaci před vámi, sledují okolí a jednají s autem “podle svého uvážení”. Jejich hlavní výhodou je především to, že reakce jsou opravdu velmi rychlé (minimálně v porovnání s člověkem).

Aktivních prvků je celá řada, můžeme si však zmínit alespoň ty nejběžnější a nejzajímavější. Čím více aktivních prvků ve voze je, tím je jízda bezpečnější. Zároveň je však nutno říci, že se na ně nelze spoléhat vždy na 100 % a řidič by se tak měl i nadále naplno věnovat řízení a podnětům, které mu auto dává. Asistenti vám mají pomoci, každý elektronický systém však může chybovat.

bezpečnostní systémy

Co říká budoucí legislativa?

Od roku 2022 budou v rámci evropské legislativy někteří asistenti instalováni povinně. Bude se jednat zejména o inteligentní regulaci rychlosti, upozornění na ospalost/únavu řidiče, nouzové brždění před překážkou, asistenta jízdy v jízdním pruhu a mnohé další. Dle Evropského parlamentu by měla daná opatření v rámci prvních několika let uchránit až 25 000 lidských životů. Skvělé na celé situaci je především to, že budou tito asistenti zahrnuti již v základní výbavě automobilu, konečný spotřebitel tak za ně nebude muset připlácet žádné horentní sumy.

Regulace rychlosti

Podstatou tohoto systému je to, že je řidič na základě sledování map a dopravního značení upozorňován na překročení maximální povolené rychlosti. Tento systém ji však za vás nedokáže snížit, o to se už musíte postarat vy.

Adaptivní tempomat

Díky tomuto systému lze snadno změřit vzdálenost od vozidla před vámi a také jeho aktuální rychlost. Systém pak následně vyhodnotí ideální rozestup tak, aby se v případě problému a změně tempa předešlo dopravní nehodě.

V případě kritické situace navíc systém dokáže spustit nouzové brzdění, a to i bez zásahu řidiče.

Mrtvý úhel

mrtvý úhel

Tento bezpečnostní asistent vás upozorní na objekty, které jedou ve vedlejším jízdním pruhu, aby při přejíždění v rámci pruhů nedošlo ke srážce. Objekty totiž nemusí být pro řidiče viditelné. Takto vybavená auta mají na svých bocích nainstalována ultrazvuková čidla a také indikátory ve zpětných zrcátkách.

Sledování jízdních pruhů

Díky tomuto asistentovi je sníženo riziko nechtěného opuštění vašeho jízdního pruhu – je zde totiž sledováno podélné značení na vozovce a registrováno přejetí bílé čáry. Na tuto skutečnost jste pak upozorněni vibrací dané strany volantu, vizuálně nebo akusticky (případně kombinovaně). Pokud však přejíždíte pruh a máte spolu s tím zapnutý blinkr, systém vás upozorňovat nebude. Pokročilejší možností je pak vedení dané jízdy ve vašem pruhu, kdy auto “přebírá velení”.

Nechte své asistenční systémy diagnostikovat

Aby všechny systémy fungovaly tak, jak mají, je důležité je čas od času prověřit. Svěřte diagnostiku odborníkům na pobočkách autoservisní sítě BestDrive - snadno tak získáte rychlý a ucelený přehled o fungování všech elektronických systémů ve vašem automobilu.

Nezapomeňte ani na pravidelnou letní servisní prohlídku

Abyste zajistili, že bude vaše auto fungovat opravdu zcela bezchybně, měli byste u něj, kromě diagnostiky elektronických systémů provést také servisní prohlídku, o kterou se postará náš profesionálně vyškolený personál. Ten zhodnotí celkový stav vašeho vozu, aby cestování v něm bylo bez obav, že se dostanete do svízelné situace způsobené právě jeho technickým stavem.

Zajímá vás, co vše bude během letní servisní prohlídky prověřeno? Zejména správná funkčnost brzdového systému, tlumičů, prvků řízení i dalších částí podvozku, provozní kapaliny, autobaterie (její proměření), správná funkčnost osvětlení nebo případná poškození předního skla. Součástí je také vyčtení paměti závad řídicí jednotky vozidla s pomocí diagnostického nástroje. Díky tomuto vyčtení získáte přehled o závadách, na které vás žádná kontrolka neupozorní.

Celá tato servisní prohlídka vás navíc vyjde na pouhých 199 Kč a spolu s ní dostanete jako dárek i čistič autoskel a voucher se slevou 20 % na náhradní díly v případě využití některé z autoservisních služeb.

Navštivte nejbližší pobočku BestDrive a s pomocí našich odborníků připravte svůj vůz na cesty za sluncem a odpočinkem. Prožijte tak „Léto bez starostí!“.