Když zima volá: kam se za ní vypravit v Česku i zahraničí?

Někdo upřednostňuje léto, jiní zase zimu. To, že teploty padají mnohdy pod nulu, ale neznamená, že si nejde užít kopec zábavy a ještě přitom poznat místa, o kterých jste možná ani nevěděli. Máme pro vás několik tipů na zimní destinace, se kterými bude dovolená opravdovým požitkem. Jak už to však bývá, předtím, než se někam vypravíte, byste neměli zapomenout ani na přípravu svého auta. Využijte proto možnosti zimní servisní prohlídky v rámci autoservisní sítě BestDrive.

Rakousko 

Za krásami rakouských Alp se ročně vydává mnoho Slováků a Čechů, nejčastěji pak vyrážíme “na vlastní pěst”, tedy autem. Mezi nejoblíbenější destinace bychom mohli zařadit Sölden, Ischgl nebo St. Anton.

Některé úseky silnic jsou v Rakousku zpoplatněny mýtem, jinde vám bude stačit dálniční známka, kterou si můžete pořídit na 10 dní, ale i dva měsíce. Za známku na 10 dní zaplatíte 9,40 EUR, na dva měsíce pak 27,40 EUR. Sehnat ji můžete nejen na benzinkách v pohraničí, ale i online na adrese www.asfinag.at - jedinou nevýhodou je to, že ji musíte zakoupit již 18 dní před plánovanou výpravou. Mýtné doporučujeme platit na místě, lze jej zaplatit nejen v hotovosti, ale i kartou.

V rámci osobního automobilu pro vás coby řidiče v Rakousku platí prakticky ty stejné podmínky, jako je tomu u nás. Při jízdě po dálnici byste tak měli dodržovat limit 130 km/h, pozor si však dejte v nočních hodinách (od 22. do 5. hodiny ranní), kdy je limit snížen na 110 km/h. Mimo obec můžete jezdit rychlostí 100 km/h, v obci pak 50 km/h.

Stále platí, že alkohol za volant nepatří, ale…! Pokud se náhodou stane, že den před odjezdem propuknou bujaré oslavy, měli byste vědět, kdy za volant rozhodně nejít a kdy je naopak malá hladinka povolena. Zkušení řidiči si smí dovolit 0,5 promile, profesionálové pak 0,1 promile a řidiči bez praxe musí zkrátka počkat na úplné vystřízlivění.

Co do povinné výbavy se v Rakousku situace příliš neliší od toho, co platí u nás. Měli byste tak vlastnit vestu s pruhy z oranžového reflexního materiálu (pro všechny členy posádky), autolékárničku a výstražný trojúhelník. Odpadá zde nutnost denního svícení. A i když není povinný, doporučujeme mít s sebou i hasicí přístroj. Jako řidiči máte také povinnost mít nazuty zimní pneumatiky až do 15. dubna. Přibalte s sebou i řetězy, horské počasí bývá velmi nevyzpytatelné.

Slovinsko 

Slovinsko je pro zimní radovánky trochu netradiční destinací, lidé jej začínají coby alternativu ke “klasice” objevovat teprve nyní. Nicméně přes Rakousko je to do Slovinska už jen malý kousek, vyplatí se tedy spojit obě destinace najednou. Za zmínku zde stojí areály jako Kanin, Krvavec nebo Vogel.

Ani zde se nákupu dálniční známky nevyhnete. O rakouských dálničních známkách jsme se už rozepsali výše, v případě Slovinska je to o chlup jednodušší. Týdenní známka vás tu vyjde na 15 EUR, měsíční pak na 30 EUR. Pokud je však vaše auto vyšší než 1,3 metru od přední nápravy, tak se částky zdvojnásobují.

V rámci povolených rychlostí platí obdobná situace jako v Rakousku, na dálnici tedy dodržujte limit 130 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci pak 50 km/h.

Povolená hladina alkoholu je v případě Slovinska 0,5 promile, lépe však, pokud alkohol před jízdou vynecháte úplně. Profesionálové nesmí požít alkoholu ani v minimální míře.

Se zimními pneumatikami zde máte povinnost jezdit do 15. března, k další povinné výbavě patří výstražný trojúhelník, reflexní vesta, žárovky do světel spolu s pojistkami a autolékárnička. Denní svícení je v tomto případě vyžadováno, hloubka dezénu by měla být 3 mm. Pokud máte na pneumatikách nasazeny řetězy, nesmíte překročit povolenou rychlost 50 km/h.

Itálie 

Andare in vacanza in Italia? Tedy - chystáte se na dovolenou v Itálii? Tato destinace vás ohromí nejen svými horami, ale i chutnými jídly, vřelým přijetím ze strany místních a zkrátka vším, co ke skvělé dovolené neodmyslitelně patří! Doporučit bychom vám mohli zejména střediska Livigno, Val di Fiemme nebo třeba Kronplatz.

Při cestě do Itálie stačí sehnat dálniční známku pro Rakousko. Nevyhnete se však platbám za mýtné, to lze ale platit hotově i kartou na mýtných branách. To, kolik zaplatíte, se odvíjí především od délky trasy placeným úsekem, většinou se však jedná o částku 8 EUR na 100 km trasy. Mýtné je také vybíráno v rámci některých tunelů, zvláště pak mezi Itálií a Francií.

Pokud jedete po dálnici, počítejte s omezením rychlosti na 130 km/h, pokud však nemáte dostatečnou praxi (3 a více let), je vám tento limit zvýšen na 110 km/h. Mimo obec byste měli dodržovat omezení na 90 km/h, v obci pak 50 km/h. Výjimky jsou vždy dostatečně odlišeny značkami.

I zde je maximální povolená hladina alkoholu v krvi ve výši 0,5 promile. V obci přitom přes den nemusíte využívat denního svícení. Pozor si dejte také na to, že pokud jedete do Itálie s dětmi anebo těhotnou ženou, nesmíte v autě kouřit. Z povinné výbavy musíte vlastnit zejména výstražný trojúhelník, každý člen posádky pak musí mít vlastní reflexní vestu a zimní pneumatiky jsou povinny jen tehdy, pokud je na vozovce sníh. Nezapomínejte ani na sněhové řetězy, které byste měli mít připraveny až do 15. dubna.

Slovensko 

Míst, kde si můžete skvěle zalyžovat, nabízí Slovensko opravdu nespočet. Výhodou přitom je, že si pro zážitek nemusíte jet nikam daleko. To ocení třeba i ti, kdo plánují vyjet jen na pár dní.

Za nás můžeme určitě doporučit Nízké Tatry a jejich středisko Jasná. Trasy jsou tu dostatečně široké a vy tak snadno získáte pocit, jako byste byli někde v Alpách. Na své si tu přitom přijdou opravdu všichni, nehledě na zkušenosti.

Ve Vysokých Tatrách bychom mohli zase doporučit krásy Štrbského plesa. Pomyslnou třešničkou na dortu, kterou doplňují úžasné vyžití a luxusní restaurace, je místní snowpark, díky kterému rozhodně nebudete mít nouzi o pořádnou divočinu, čeká tu na vás totiž plno překážek a skoků. Těmito destinacemi však bohatý výběr ski parků ani zdaleka nekončí!

Abyste se mohli prohánět po slovenských dálnicích, musíte mít zakoupenu dálniční známku. Vybírat přitom můžete ze známek na dobu 10 dní a jednoho měsíce. Za známku na 10 dní zaplatíte 10 EUR, na měsíc pak 14 EUR. Výhodou je v tomto případě to, že můžete známku zakoupit také online, na čelní sklo automobilu ji tak lepit nemusíte.Stále však máte na výběr i klasickou variantu (nákup na benzinových stanicích na Slovensku a v pohraničí).

Pokuty, které na Slovensku můžete získat za rychlou jízdu, rozhodně nejsou malé. Měli byste myslet na to, že v obci platí limit 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici pak 130 km/h. Omezení se tedy nijak neliší od těch platných v České republice. Řidiči zde mají povinnost využívat zimních pneumatik s minimální hloubkou dezénu 3 mm. Sněhových řetězů byste měli naopak využít jen v případě, kdy nemůže dojít k poškození vozovky, tj. když je na vozovce dostatečné množství sněhu.

Zřejmě vás však potěšíme zprávou, že si před jízdou můžete dopřát maximálně jednoho piva, povolená hranice alkoholu v krvi je tady totiž stanovena na 0,2 promile.

Z povinné výbavy byste určitě neměli opomenout výstražný trojúhelník, autolékárničku, reflexní vestu a pomůcky k opravě/výměně kola, případně náhradní kolo.

Česko 

Nesmíme však opomenout ani naši domovinu. Míst, kam se vypravit na pořádnou lyžovačku, je u nás opravdu nespočet, zmínit bychom mohli alespoň to nejznámější - Špindlerův Mlýn. Do této destinace přitom nemíří jen Češi, velmi oblíbená je i v zahraničí. Jestli chcete zažít tu pravou českou pohodu, toto místo je pro vás jako dělané.

Pokud plánujete cestu po dálnici, budete i u nás potřebovat dálniční známku. Za 10denní známku letos zaplatíte 310 Kč, měsíční známka vás pak vyjde na 440 Kč. Známky mají přitom stále papírovou podobu, lepíte je tak na přední sklo automobilu.

Na dálnici pro vás platí rychlostní limit 130 km/h, mimo obec pak 90 km/h, v obci 50 km/h. Zimní pneumatiky byste měli používat do 31. března.

Na rozdíl od ostatních států Evropy u nás v případě, kdy se chystáte za volant, nesmíte požít ani kapku alkoholu.

Povinnou výbavu auta v roce 2020 tvoří zejména následující prvky:

  • výstražný trojúhelník,
  • reflexní vesta,
  • autolékárnička,

pomůcky k opravě/výměně kola, případně náhradní kolo.

Na co nezapomenout, než vyjedete

Hlavní je především perfektní technický stav vozidla. Pokud si jím nejste 100% jisti, navštivte naši autoservisní síť BestDrive.

Coby řidič automobilu byste neměli, pochopitelně, zapomenout na řidičský a technický průkaz. Dále byste neměli opomenout ani zelenou kartu, průkaz pojišťovny a další doklad s fotkou, tedy občanský průkaz.

Myslete také na to, že na horách jde především o to, aby se vám nic nestalo. Je proto tedy výhodné sjednat si cestovní pojištění. Zdraví má totiž člověk jen jedno a šetřit se na něm rozhodně nevyplácí.