Co jste možná nevěděli o sněhových řetězech

Mít kvalitní zimní pneumatiky mnohdy nestačí, někdy jsou podmínky natolik extrémní, že se vyplatí investovat i do sněhových řetězů. Bez nich se totiž na horách často neobejdete. V některých lokalitách se dokonce můžete setkat s příkazovými značkami, které nasazení řetězů přímo nařizují. Řetězy musí být v tomto případě nasazeny minimálně na dvě hnací kola.

K čemu slouží

Řetězy jsou na kola našich automobilů nasazovány proto, aby zajistily zvýšenou přilnavost pneumatik, pokud je na silnici sníh nebo led. Řetězy pak ideálně nasazujeme na všechna čtyři kola. Tím, že je nasadíme, zlepšujeme jízdní vlastnosti vozidla na povrchu, na kterém to klouže (kola pak získávají větší valivý odpor, což vede ke zvýšení spotřeby pohonných hmot).

Nevýhodou je však to, že s nimi musíte jezdit maximální rychlostí 50 km/h.

Vyberte ty správné

Při jejich výběru je vhodné zaměřit se na to, zda mají potřebné certifikáty - ty totiž značí prověřenou kvalitu. A vy tak díky tomu nezůstanete na horách “na holičkách”. Kromě toho byste však neměli zapomenout nahlédnout do velkého „techničáku“, zda je pro váš vůz montáž řetězů vůbec možná.

Musíte, pochopitelně, vědět, na jaký typ vozidla chcete sněhové řetězy zakoupit, nejčastěji to budou osobní vozidla. Zvláštní pozornost byste měli věnovat také možným omezením při použití řetězů – zvláště u některých rozměrů pneumatik. Rovněž bychom si měli odpovědět na pár základních otázek:

 1. Pro jakou hmotnost automobilu řetězy sháním?
 2. Znám rozměry pneumatik, na které budu řetězy upínat?
 3. Kolik mám místa u podběhu auta?

Nejčastěji se setkáváme s řetězy ocelovými. Nejkvalitnější jsou ty, které mají mnoho ocelových článků - nabízí velmi spolehlivou trakci, zároveň je nemusíte vyhodit po jedné sezoně. Jako nevýhodu musíme zmínit to, že se hůře nasazují a při cestování dělají značný hluk. Vyplatí se zejména tehdy, když je vozovka už opravdu pokryta sněhem, jinak pro vás bude cesta “opravdovým zážitkem”. Sehnat je můžete ve variantě se samočinným dotahováním/upínáním. Nasazování tohoto typu je mnohem přívětivější a zabere méně času. Pak tu však máme také řetězy s klasickou montáží a manuálním dopínáním. Zvážit byste také měli ochranu pro ráfky automobilu, např. ve formě ochranných lemů. Ty mohou disky ochránit před mechanickým poškozením (např. obrubník apod.). Lemy se vyznačují velmi jednoduchou montáží a dodají vašemu automobilu nový svěží vzhled.

Hojně využívané jsou také textilní řetězy, práce s nimi je velmi jednoduchá. Zároveň nedělají zbytečný hluk, uplatnění najdou zejména v případech, kdy je mezi kolem a podběhem málo prostoru. Díky rozdílnému materiálu mají ale mnohem kratší životnost.

Dalším typem, který stojí za to zmínit, jsou tekuté řetězy. K tomu, abyste je nanesli, využíváte spreje, kdy hmota ztvrdne, jakmile se setká s vodou. Účinek je ale pouze dočasný. Toto řešení bychom tedy mohli doporučit pouze jako nouzovou alternativní variantu, nelze se na ni spolehnout na 100 %.

Jak je nasadit

Nasadit sněhové řetězy mnohdy není žádná pohádka, i přesto si ale řekneme, jak na to, aby byl celý proces co možná nejsnazší. Aby tomu tak skutečně bylo, velmi vám doporučujeme, aby jste si nasazování nejprve zkusili doma „ na nečisto“. Ono vyzkoušet to poprvé až na horách nemusí být úplně to „pravé ořechové“. Pokud to situace dovoluje, tak řetězy nasazujeme už před kopcem, dost vám to potom ulehčí práci. Řetězy přitom montujeme vždy na poháněnou nápravu, v případě automobilů 4x4 je možná montáž na přední, ale i na obě.

 1. Řetěz položíme v rozloženém stavu před kolo, dbáme přitom na to, aby nebyl nijak překroucen.
 2. Řetěz následně zasuneme za kolo, konce lanka přitáhneme k sobě.
 3. Ty pak zvedneme nahoru na dezén a následně je spojíme.
 4. Lanko položíme na dezén. Boční řetěz spojíme pomocí spojovacího háčku do koncového článku bočního řetězu.
 5. Zkontrolujeme, jestli jsme řetěz nějak nepřekroutili.
 6. Lanko zasuneme za pneumatiku a řetěz následně srovnáme.
 7. Napínací řetěz s pryžovým napínačem musíme pevně utáhnout a vtěsnáme jej do drážky v průvlečné zarážce.
 8. Část řetězu, která nám přebývá, provlékneme kolem bočního řetězu a napínač pak následně vtěsnáme do vhodného článku.
 9. Zkontrolujeme, zda je řetěz rovnoměrně nasazen.

Jaký s nimi zvolit styl jízdy

S řetězy se nedoporučuje prudké brždění ani akcelerace, změny směru jízdy bychom měli provádět pomalu, ale zároveň plynule.

Aby byla jízda bezpečná nejen pro vás, ale i ostatní účastníky provozu, měli byste dodržovat větší vzdálenost mezi ostatními řidiči, než je tomu za běžných podmínek. Snažte se vnímat situaci okolo sebe a částečně také předvídat.

Pokud se na vozovce už žádný sníh nenachází, doporučujeme řetězy sundat - méně se tak opotřebují. Rozjíždět bychom se pak měli spíše na druhý rychlostní stupeň.

Používání sněhových řetězů není žádná věda, stačí vybrat ty správné. Pokud si jejich výběrem nejste jisti, pomůže vám náš průvodce.