Alu kola atraktivní designová volba ráfku pro automobil

Alu kola neboli litá kola či elektrony jsou vyráběny ze slitiny lehkých kovů s převahou hliníku od něj je i odvozen název. Díky těmto inovativním metodám a materiálům zlepšují alu kola jízdní vlastnosti a jsou velmi často vyhledávána pro svůj atraktivní a sportovní design.

Alu kola a jaké parametry potřebujeme znát

Alu kola patří k jedněm z nejčastějších designových doplňků převážně letních pneumatik, který plní požadavky řidičů k vylepšení estetického vzezření jejich vozidel. Nyní si zkusíme v několika řádcích popsat základní parametry pro správný výběr litých disků. Pokud byste si i potom přesto nebyli jisti svou volbou alu kola tak vám doporučujeme využít online konfigurátoru nebo navštívit některou z více než 100 poboček servisní sítě BestDrive, kde Vám odborně vyškolený personál pomůže s výběrem vhodného alu kola pro Váš vůz. Nyní se už zaměřme na jednotlivé parametry.

Průměr alu kola

Jedná se o základní parametr, bez kterého by nebylo možné kolo správně identifikovat. Jeho velikost je udávána v palcích, u kterých platí, že 1 palec znamená 2,54 cm. Standardně se rozměry alu kola pohybují v rozmezí 13-22 palců s tím, že většinou platí, že čím větší kolo je, tím jsou také vyšší jeho pořizovací náklady.  Samozřejmě platí, že průměr alu kola a pneumatiky jsou shodné.  Nezřídka tedy začínáme výběr svého alu kola právě identifikací pneumatiky ať to originálně osazené z prvovýroby, nebo povolenou alternativou zapsanou ve velkém technickém průkazu k vozidlu.

Šířka alu kola

Druhým základním parametrem pro „elektrony“ je šířka alu kola, při jejímž špatném výběru by podobně jako v předchozím případě kolo nepasovalo na automobil. Opět se udává v palcích, a platí proto 1 palec rovná se 2,54 cm.  Šířku ráfku najdeme většinou pod prvním číslem v označení ráfku.

Počet šroubů či matic alu kola

Možná tento parametr může působit zbytečně, ale někteří řidiči na něj přesto zapomínají a následně litují zbytečné investice. Před koupí alu kola si tedy nezapomeňte zkontrolovat, za pomoci kolika šroubů nebo matic se budou kola do Vašeho automobilu instalovat.

alu kola  pro váš automobil

Průměr rozteče alu kola

Jedná se o průměr pomyslné kružnice se středem v ose alu kola, která vznikne spojením středů úchytových děr. Tento parametr je taktéž nezbytně nutný pro možnost instalace a jeho velikost bývá standardně udávána v milimetrech.

Rozteč (PCD)

Rozteč neboli PCD je hodnota, která označuje počet děr na roztečné kružnici. Je udávána jako součin počtu děr pro zachycení šroubů a průměru roztečné kružnice. Pokud se tedy setkáte například s hodnotou 5x110, znamená to, že kolo má pět uchycovacích děr a průměr kružnice procházejícími jejich středy je 110 mm.

Velikost středového otvoru

Velikost středového otvoru se většinou mění podle výrobce, v případě různého průměru alu kola a plochy pro jeho montáž se využívají středící kroužky, které si s problémem poradí a vycentrují kolo. Bez jejich užití by při jízdě docházelo k vibracím..

Hodnota ET

Označení ET značí vzdálenost podélné osy disku od dosedací plochy. V praxi to tedy značí to, jak bude kolo vysunuté z blatníku. Čím vyšší je hodnota ET, tím více je kolo schované do blatníku a naopak. V Česku se ET často označuje jako zális a jeho velikost je udávána v milimetrech.

Údaje o parametrech alu kola jsou uvedeny na samotném kole v pořadí výrobce, model, lak, šířka, průměr, počet děr, průměr rozteče a ET. V praxi tedy znamená, že označení Brock RC17 CS 7,5x17 5x110 ET38 znamená, že kolo je vyrobeno společností Brock, jedná se o model RC17, kolo je ošetřeno lakem s kódem CS, šířka kola v palcích je 7,5, průměr alu kola v palcích je 17, počet úchytných děr je 5, pomyslná kružnice procházející středy úchytných děr má průměr 110 mm a zális je 38 mm.  V označení ráfku se můžete potkat s písmenem X mezi číslicemi, což znamená tvar profilu ráfku a běžné je i písmeno J, které označuje typ patky ráfku.

Neznalé řidiče může takto veliké množství parametrů zmatečné, a proto Vám doporučujeme navštívit některý ze servisů BestDrive a nechat si poradit od proškoleného personálu.

Jakými výhodami, a naopak nevýhodami alu kola disponují

Jak již to bývá, i zde platí, že je třeba brát v potaz obě strany mince. V následujících odstavcích se tak můžete dozvědět o hlavních faktorech, které by Vás mohly nalákat, nebo naopak odradit od vybavení svého automobilu alu koly.

Alu kola a jejich výhody:

  • Atraktivní design – každý řidič jenž si pořizuje alu kola se snaží, aby si co nejvíce „zkrášlil“ své vozidlo.
  • Nízká hmotnost – inovativní slitiny hořčíku, hliníku a popřípadě dalších lehkých kovů, ze kterých jsou elektrony vyráběny, mají mnohem menší hmotnost, než ostatní používané materiály a ve výsledku se tak na alu kolech dá ušetřit několik kilogramů hmoty. Díky nižší hmotnosti je řízení vozidla značně pohodlnější a díky celkovému snížení hmotnosti vozu se taktéž snižuje spotřeba paliva.
  • Velmi dobrý odvod tepla – materiály, ze kterých jsou alu kola vyráběny, výborně vodí teplo. Vynikající tepelná vodivost napomáhá odvádět teplo od brzd, čímž se ve spojení s lepším prouděním vzduchu, nežli u běžných kol snižuje riziko přehřátí a selhání brzdového systému.
  • Odolná „bytelná“ konstrukce – díky slitinám hořčíku a hliníku jsou litá kola podstatně bytelnější, a jsou tak mnohem odolnější vůči ohýbání, deformaci či jinému mechanickému poškození. Alu kola by neměla trpět korozí, a pokud je jimi Váš automobil vybaven, odpadá nutnost pořizovat poklice, čímž ušetříte několik set korun.

Alu kola a jejich nevýhody:

  • Pořizovací náklady – pokud chceme kvalitu, tak si bohužel musíme připlatit. Alu kola bývají v základní výbavě většinou jen u dražších luxusních aut, a pokud nejste vlastníkem takového vozu, je nutné do elektronů určitou sumu investovat.
  • Náročnější údržba – přestože by materiál, ze kterého jsou vyrobeny, neměl podléhat korozi, může se stát, že intenzivní působení posypové soli zničí povrchovou vrstvu a poničí kolo. Je tedy nutné o alu kola správně pečovat a čas od času je očistit pomocí mýdlového roztoku, který zneutralizuje kyselé nánosy na kolech.

Na našich stránkách najdete alu kola prestižních značek, jako je AEZ, DEZENT, DOTZ, DOTZ 4x4 a dalších.

V současné době je možné objednat ALU KOLA na našich pobočkách, ale na online objednávání a nabídce disků pracujeme a brzo se něj mohou zákazníci těšit.

Na nové alu kola můžete přezout pneumatiky prémiových značek jako jsou:

Nabízíme možnost využít také servisní služby: