Zimní pneumatiky – Ta správná volba do mrazivého a chladného počasí

Sníh, led, chladné a mrazivé počasí nám ztěžují plynulou a bezpečnou jízdu, abychom tomu předešli, tak je ideální mít na autě obuté zimní pneumatiky. Zimní pneu je typ pneumatiky, která je svou směsí přizpůsobena pro provoz v těchto podmínkách. V tomto článku si shrneme základní výhody zimní pneumatiky.

Jak jsou zimní pneumatiky vyráběny?

Výrobci zimních pneumatik se musí vypořádat při výrobě především s parametry jako je směs a charakter dezénu. Tato směs má vysoký podíl přírodního kaučuku a ten zajišťuje, že je zimní pneu měkčí. Tím má vyšší adhezi na chladné vozovce.  Konstrukce pneumatiky zajišťuje, že se stopa zimní pneumatiky optimálně „rozloží“ na povrchu vozovky a charakter dezénu optimalizuje brzdnou dráhu, a hlavně trakci v zimních podmínkách.

Každá zimní pneumatika má na svém běhounu tisíce drobných drážek a lamel, které slouží k tomu, aby lépe odváděly ze stopy vodu, břečku a sníh a zvýšily bezpečnostní nároky na pneumatiku

Pro posílení chování zimních pneumatik, vyrábí řada výrobců zimní pneumatiky směrové (nutno dodržet směr otáčení pneumatiky), tak i např. asymetrické, které kombinují vlastnosti stability přenosu bočních sil a odvodu vody a břečky ze stopy.

Kdy je ideální doba „přezout“ na zimní pneumatiky

zimní pneumatiky

Moderní zimní pneu jsou ideální variantou pro jízdu na sněhu a ledu. Pokud se v takových podmínkách rozhodnete jet na letních pneumatikách, tak riskujete bezpečnost celé posádky vozidla i ostatních účastníků silničního provozu. Proč? Protože je brzdná dráha delší než u zimní pneumatiky. Pokud porovnáme brždění obou pneumatik při 50 km/h na suchém povrchu zjistíme, že zimní pneu má brzdnou dráhu 35 metrů oproti 43 metrům letních pneumatik.

I domácí legislativa myslí na obutí v zimním období. Konkrétně je to zákon číslo 361/2000 sbírky, ve kterém je uvedeno, že je nutné mít přezuto na zimní pneu od 1. listopadu do 31. března, pokud pojedeme na vozovce, kde je souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Je také nutné podotknout, že existují úseky silnic, kde musíte mít zimní pneu ve výše uvedeném období bez ohledu na povětrnostní okolnosti. Jedná se zejména o horské oblasti a jsou vyznačeny značkami. Dalším pravidlem, dle rad odborníků, je ideální doba pro přezutí na zimní pneu, když teplota vzduchu klesne na delší dobu pod +7 °C

Legislativa vyžaduje označení zimních pneumatik symbolem M+S na bočnici, přičemž někteří výrobci (např. koncern Continental) pomáhá zákazníkům se orientovat v určení pneumatik pro zimu speciálním symbolem sněhové vločky.

Zimní pneumatiky a bezpečná jízda

Abychom si zajistili co nejbezpečnější a nejkomfortnější jízdu, tak je nutné mít zimní pneu s dostatečnou hloubkou dezénu. Jízda na sjeté nebo staré zimní pneumatice v opravdovém zimním počasí, je stejně nebezpečná jako kdybyste měli na vozidle letní nebo celoroční pneu. Zákonem stanovená minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky je stejná jako u letních a to 1,6 mm, nicméně většina výrobců doporučuje u zimních pneu výměnu za nové již od 4 mm. Pokud se dezén pneumatiky blíží této hodnotě, měli bychom zauvažovat o výměně. 

Zimní pneumatiky: Jaké značky a rozměry nabízíme?

Na našich stránkách najdete zimní pneu všech standartních rozměrů a značek. Naší velkou výhodou je, že máme velké skladovací prostory a rozsáhlou síť servisů. Tyto možnosti nám umožňují, abychom Vám dodali vámi vybrané zimní pneumatiky v co nejkratším termínu. Naleznete zde zejména zimní pneu koncernu Continental:

Naší velkou výhodou je, že vámi nakoupené zimní pneu vám i přezujeme ve vlastní servisní síti Bestdrive, která zahrnuje více něž 100 poboček po celé České republice.

Vámi zakoupené zimní pneumatiky Vám rádi přezujeme ve vlastní servisní síti Bestdrive, která zahrnuje více něž 100 poboček po celé České republice.

Náš odborně proškolený personál je Vám připraven doporučit nejlepší volbu zimních pneumatik pro Vaše vozidlo.

Jako doplňkové služby k zimním pneumatikám nabízíme i sněhové řetězy , zimní směs do ostřikovače, autobaterie, rozmrazovače, škrabky na sklo a další produkty a služby spojené se zimním provozem Vašeho vozidla např. sezónní uskladnění Vašich letních pneumatik nebo seřízení geometrie.

Ke koupi pneumatik nabízíme možnost využít následující servisní služby: