Letní dovolená je tu cobydup: je na ni vaše auto připraveno?

Teploty stoupají raketovou rychlostí, chodíváme v co možná nejkratším oblečení a neustále se potřebujeme chladit. To může znamenat jediné – konečně je tu léto! Někteří z vás budou vyrážet za turistikou nebo poznáváním cizích kultur. Představíme vám žhavé tipy na místa, která stojí za to navštívit. Zároveň si ale řekneme, jak na ně připravit i svůj automobil, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni. Využijte proto širokého spektra našich služeb na kterékoli z poboček autoservisní sítě BestDrive.

Povinná výbava

V povinné výbavě byste oproti roku 2019 příliš změn nezaznamenali. Základem jsou autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a nástroje pro opravu/výměnu kola. Můžete však také využít rezervy, která je vhodná především v případě, kdy dojde k opravdu vážnému a hlubokému defektu (např. boční průraz), kdy vám už žádná ze sad vaše kolo neopraví. V případě, kdy byste jezdili bez rezervy, vás pak může čekat nepříjemnost v podobě nákladného a časově náročného odtahu vozidla.

Autolékárnička bude vždy stěžejním prvkem povinné výbavy automobilu, “vyhazovat” ji přitom nemusíte ani po datu expirace – důležité je, aby byly jednotlivé části v neporušeném (tzn. originálním) stavu. Autolékárničku přitom ukládáme nejlépe na suché a čisté místo.

Trojúhelník instalujeme na běžné silnici v minimální vzdálenosti 50 m za vozidlem, na dálnici pak v minimální vzdálenosti 100 m.

Povinnost nosit reflexní vestu u nás má pouze řidič vozidla, nikoli další členové posádky. Využít ji musíte tehdy, pokud se mimo obec chystáte vystoupit z auta. Je však velmi doporučena také ostatním členům posádky.

Pravidla jsou důležitá

To, jak vysoké pokuty můžete obdržet, závisí na přestupku, kterého se coby řidiči dopustíte. Měli byste tak dodržovat povolené rychlostní limity a další pravidla silničního provozu (zákaz telefonování za volantem apod.). Vždy se tak před cestou do zahraničí informujte o odlišnostech v pravidlech silničního provozu daného státu.

Servisní prohlídka před výjezdem

Auto s vámi má vydržet po celou dobu vaší dovolené, tomu však musí odpovídat i jeho stav, který se rozhodně nevyplácí podcenit.

Prvně se zaměřte na provozní kapaliny – tedy olej, brzdovou a chladicí kapalinu a kapalinu do ostřikovačů. Stejně tak by měla být v naprostém pořádku (technický stav i čistota) vaše klimatizace. Je léto, a proto ji (a její bezchybný stav) teď budete potřebovat možná více než kdy jindy.

Pneumatiky by měly být před cestou rovněž ve skvělé kondici. Jízda s podhuštěnými pneumatikami vám může způsobit nejednu nepříjemnost.

Ovladatelnost auta je totiž v tomto případě na mnohem horší úrovni, výrazně se vám také zvedá spotřeba paliva a jste větším nebezpečím pro své okolí. Tlak by měl být o něco vyšší, než je běžné – vaše auto totiž bude s největší pravděpodobností dost zatíženo sbalenými věcmi. Informace o doporučených tlacích naleznete na štítku, např. na krytce tankovacího hrdla, na sloupku karoserie apod. Neméně podstatným prvkem, který si také zaslouží kontrolu, je hloubka dezénu – ta by měla být v případě letních pneumatik alespoň 2 mm.

Situace na silnicích je mnohdy jen těžko předvídatelná, proto je vhodné mít ve skvělém stavu i brzdy vašeho automobilu. Ty by měly být servisem kontrolovány alespoň jednou ročně. Brzdová sestava je totiž během jízdy extrémně namáhána, zejména pak brzdová kapalina a třecí prvky.

Jak vidíte, věcí, které je nutné zkontrolovat, je více než dost. Díky jejich kontrole však máte nad vozem maximální přehled a během cesty vás pak už nemůže nic překvapit. V případě, kdy svůj automobil a péči o něj svěříte odbornému servisu, jste připraveni na všechny výzvy, které vás mohou během vaší letní dovolené potkat. Svěřte proto svou bezpečnost do rukou autoservisní sítě BestDrive!

Bez dokladů ani kilometr

Nezapomeňte na to nejdůležitější, bez čeho se prostě řídit nedá – řidičský a technický průkaz. Dále byste neměli opomenout ani zelenou kartu, průkaz pojišťovny a další doklad s fotkou, tedy občanský průkaz.

A protože máte zdraví jen jedno, vyplatí se vám sjednat si u pojišťovny i cestovní pojištění.

Nezapomínejte odpočívat

Mimo bezchybný stav vozu hraje důležitou roli v pohodové jízdě také dostatek odpočinku řidiče. Přestávky na odpočinek by měly být pravidelné, ideálně co dvě hodiny. Pokud se přepínáte, zvedá se i chybovost v řízení a úsudku.

Důležitý je také pravidelný pitný režim, kávy byste měli vypít přiměřené množství - mnoho kávy vám může naopak ještě více uškodit, tělo totiž odvodňuje. Nejideálnější tekutinou je voda z kohoutku, neperlivá a neslazená. Dobře vám však poslouží prakticky cokoli, hlavně pít!

Pokud se chystáte na noční cestování, zkuste přibalit deku. V noci totiž může nečekaně klesnout teplota.

A kam se tedy vypravit? Vyzkoušejte krásy naší země!

Cestování autem má své nesporné výhody. Nabalíte se, jak potřebujete, a můžete si vaši cestu zpříjemnit mnoha zastávkami. Mnoho Čechů volí návštěvy hradů, památek nebo přírodních parků.

Pokud plánujete cestu po dálnici, budete potřebovat dálniční známku. Za 10denní známku letos zaplatíte 310 Kč, měsíční známka vás pak vyjde na 440 Kč. Známky mají přitom stále papírovou podobu, lepíte je tak na přední sklo automobilu.

Na dálnici pro vás platí rychlostní limit 130 km/h, mimo obec pak 90 km/h, v obci 50 km/h.

Na rozdíl od ostatních států Evropy u nás v případě, kdy se chystáte za volant, nesmíte požít ani kapku alkoholu.

Krásnou lokalitou, která stojí za zmínku, je např. zámek Lednice. Ten je součástí tzv. Lednicko-valtického areálu a nabídne vám zážitek na celý den. V síních zámku se v minulosti pořádala setkání evropské šlechty a další velmi významné akce. Celý zámek můžete projít díky mnoha vyhlídkovým trasám, nádherná je i celá okolní příroda - a nezapomeňte navštívit Minaret!

Oblibě se u nás těší také propast Macocha, jejíž hloubka dosahuje délky necelých 139 metrů, díky čemuž se řadí mezi největší propasti v rámci střední Evropy. Návštěvníkům poskytuje dva vyhlídkové můstky – horní a dolní. Projeďte se na lodičkách a poznejte krásy chladu a bohaté historie!

Jako poslední žhavý tip vám přinášíme možnost, se kterou si budete připadat jako ptáci v oblacích – a to skoro doslova! Mluvíme o stezkách v oblacích, které byste našli na mnoha místech naší republiky, vyzkoušejte však tu na Dolní Moravě. Stezka se nachází v nadmořské výšce přes 1 100 metrů nad mořem, její výška je 55 metrů a našlapete na ní úžasných 710 metrů. Pro děti je tu také připraven tobogán, se kterým se mohou pohodlně dostat až dolů. Vyšlápnout na ni můžete skrze až pět různých tras, každý si tedy hravě najde “tu pravou pro sebe”.